S prvním prázdninovým víkendem máme hlášena první vykradená auta za bílého dne a výskyt podezřelých osob (zřejmě tipařů) v katastru naší obce.
BUĎTE OBEZŘETNÍ a podezřelé chování cizích lidí ve vašem okolí klidně hlaste na OÚ nebo na sociální sítě.
JAK OCHRÁNIT SVŮJ DŮM PROTI VLOUPÁNÍ?
V posledních měsících byl v prstenci okolo Prahy zaznamenán vyšší počet vloupání do rodinných domů. Policie ČR sestavila profil zlodějů a jejich nejčastější postupy. Obvykle jsou terčem domy v blízkosti lesa, parku nebo pole. Do domu vstupují většinou v době nepřítomnosti majitelů, nejčastěji francouzskými okny, mezi šestnáctou a dvaadvacátou hodinou, kdy využívají zejména brzké tmy, stále ještě „denního“ ruchu a také toho, že majitelé nebývají doma.
Jak se tedy můžeme sami bránit?
Zde je několik doporučení, jak snížit riziko vykradení a jak zmírnit následky, pokud už k vloupání dojde.
JAK SNÍŽIT RIZIKO VYKRADENÍ
1. Maskujte svoji nepřítomnost. Můžete nechat v domě částečně rozsvíceno nebo použijte například chytrou zásuvku, která sama spustí světlo či televizi v nastavený čas.
2. Změňte svou rutinu. Pokud bude každý obyvatel domácnosti odcházet a přicházet v různou hodinu, bude pro zloděje složitější vytipovat, kdy nejste doma.
3. Opatrnost je na místě. Sledujte dění v okolí, pohyb cizích osob nebo neznámých aut. V případě sebemenšího podezření volejte policii na lince 158. I malá stopa je stopa. Sami policisté říkají, že jsou radši za 20 planých poplachů, než aby unikl ten jeden skutečný.
4. Nesdělujte svoji nepřítomnost na sociálních sítích! Fotografie můžete přece zveřejnit až po návratu z dovolené.
5. V neposlední řadě nepodceňujte kvalitní zabezpečení svého domu. S tím vám pomohou specializované firmy. Jedná se zejména o možnost střežení vašeho domu včetně napojení na pult centrální ochrany s možností profesionální výjezdové služby. Montáž detektorů pohybu s vestavěnou kamerou, který v případě narušení dokáže odeslat obrázek zloděje. Dále existují jednoduché nezávislé detektory, které pošlou poplach přímo na mobil uživatele a mohou hlídat například otevření dveří.
JAK ZMÍRNIT DOPADY PŘÍPADNÉHO VLOUPÁNÍ
1. Dobře schovejte veškeré cennosti, šperky a zejména hotovost. Podle policejních vyšetřovatelů se lupiči obvykle zaměřují zejména na takové artikly, které mohou snadno odnést v co nejkratším čase a v co nejmenším zavazadle (batoh, taška apod.). Nejlépe tedy uděláte, když hotovost vložíte na bankovní účet a šperky uložíte do trezoru.
2. Vyfoťte si svoje cennosti. Požadovat to může nejen policie pro případné důkazy, ale i pojišťovna pro následné plnění škody.
JAK POSTUPOVAT PŘI ZJIŠTĚNÍ VLOUPÁNÍ
1. Pokud u vás dojde ke vloupání, nevstupujte do nemovitosti a ihned se spojte s policií na tísňové lince!
2. Nemanipulujte s předměty, mohli byste poškodit důkazy!
3. Volejte policii i v případě, že došlo „jen“ o pokus vloupání! Každý důkaz o pohybu zlodějů v našem okolí je pro policii důležitý k následnému vyšetřování a mapování pohybu zlodějů.