Před časem jsme vás tady v Aktualitách informovali, že chystáme seminář ve Sněmovně na téma „Jak se v Česku staví školy a co zlepšit aneb Chceme jurty, nebo moderní školy pro 21. století?“. Připravovali jsme jej s 1. místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Věrou Kovářovou a jejím týmem. Seminář zaštítilo také ministerstvo školství.
Seminář se podle všech dosavadních ohlasů moc povedl. Sál zaplněný více než sto padesáti starosty, politiky, úředníky, novináři a dalšími zainteresovanými si se zájmem vyslechl deset vystoupení na toto dnes velmi aktuální téma, které pálí mnohé starosty nejen ve středních Čechách, ale postupně i v řadě dalších krajů. Další účastníci sledovali seminář prostřednictvím online přenosu. V sále byli přítomni nejen starostové a místostarostové všech našich čtyř obcí, ale také řada zastupitelů.
Jedno z hlavních vystoupení přednesl starosta Louňovic a předseda našeho svazku LOŠBATES Josef Řehák. Shrnul strázně spojené s pěti lety přípravy naší vlastní svazkové školy a zkušenosti přenositelné na další obce a svazky. Zdůraznil, že chceme školu pro 21. století. A také školu komunitní, která bude využívána všemi obyvateli obce, ne pouze dětmi a jejich rodiči.
Rovněž zmínil, že na úrovni svazku LOŠBATES se rozhodujeme konsenzuálně. Velké obce neválcují ty malé. A důležitou roli v rozhodování sehrávají i zastupitelstva, kterým jsou všechny klíčové záležitosti předkládány.
Věra Kovářová hned na začátku semináře uvedla, že státní pokladna je sice momentálně v nedobré kondici, ale o to efektivněji je potřeba prostředky využívat, abychom skutečně stavěli školy pro 21. století. Stojí to hodně peněz a hodně úsilí, ale v budoucnu se to vyplatí a nepochybně se nám to stokrát vrátí. A stát v tomto musí významně pomoci, protože není šance, aby si školy v ceně od 700 milionů až po miliardu byly obce schopny ufinancovat samy.
Středočeský radní pro oblast vzdělání a sportu Milan Vácha dal příklad okresu Praha-západ, kde se do malých vesniček postupně od 90. let nastěhovaly „dvě Příbrami“ a tamní školy samozřejmě nedostačují. Situace už dospěla tak daleko, že některé obce musí své děti posílat do škol až 85 kilometrů vzdálených, protože jinde není místo. Chceme-li situaci řešit, nezbytností je předvídatelné financování nových škol postavené na jasné podpoře a deklaraci vlády. Obce musejí na investiční přípravu nových škol vydávat miliony a potřebují mít určité záruky, že tyto peníze nebudou vyhozeny z okna.
Náměstkyně MŠMT Martina Běťáková přislíbila přítomným starostům obcí maximální pomoc „z úřednické linie“ – kdykoliv bude někdo z obcí potřebovat konzultaci, mohou se na ministerstvo obrátit. Jako výchozí dokument při přípravě nových škol doporučila Strategii 2030+.
Vzdělávací expert Václav Trojan z Ředitelské akademie, který také radou i pomocí spolupracuje s naším svazkem, zdůraznil, že kvalitní škola musí sloužit jako hlavní kotva celé komunity. Musí propojovat nové obyvatele i starousedlíky, lidi různého věku i různých zájmů. A musí propojovat místní děti – na první stupeň by měly chodit v místě, nikoliv dojíždět desítky kilometrů. Rovněž dodal, že na školách by se nemělo přehnaně a extrémně šetřit – škola se staví minimálně na sto let.
Na semináři vystoupil také projektový manažer našeho svazku Milan Oleríny nebo zástupce našeho architektonického studia SOA Ondřej Laciga. Dále například ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman, předseda Národní sportovní agentury Ondřej Šebek a další.
Opět se tedy povedlo, že LOŠBATES byl vidět a mohl před důležitými lidmi prezentovat svou práci. A v neposlední řadě také pomoci jiným obcím a svazkům obcí, kteří jsou s projektem své školy na začátku.