Až do nedávna bylo možné na zahradách legálně pálit listí, trávu a další biomasu. Zákon o odpadech to sice zakazoval, ale v zákoně o ovzduší to bylo za určitých podmínek dovoleno. K 1. 3. 2025 vešla v platnost jeho novela, která je v tomto sladěna se zákonem o odpadech. Pálení biomasy na otevřeném ohni za účelem její likvidace je tedy definitivně zakázáno.
Rozkol v zákonech.
Ještě před pár dny, než začala platit novela zákona o ovzduší 201/2012 sb. bylo tímto zákonem pálení suchého a nekontaminovaného bioodpadu například na zahradách povolené. Aktuálně platná novela zákona uvádí možnost spálit pouze suchý rostlinný materiál bez kontaminace a to v případě, že se nejedná o likvidaci odpadu ve smyslu zákona o odpadech. Pokud tedy chcete zlikvidovat staré listí, trávu nebo větve z prořezu je třeba to udělat jinak než prostým pálením.
Proč zákaz?
Jedná se zejména o mokrou trávu a opadané listí. U listí je potřeba, aby bylo spáleno dokonale, čehož na otevřeném ohništi těžko docílíte. Problém u mokré trávy a dalšího materiálu je podobný. Materiál spíše doutná a nedojde k dokonalému spálení. Při tomto spalování dochází k uvolňování nebezpečných látek do ovzduší a dýmem velmi obtěžujete okolí.
Zdroj foto: Envato Elements
Kam tedy s bioodpadem?
Veškerý bioodpad odkládáme v Louňovicích do hnědých "biopopelnic" nebo na kompost. V případě, že vám jedna hnědá popelnice nestačí, můžete si objednat za příplatek další nádobu/y.
Špekáčky si bez obav opečte.
Jak je to s rozděláváním ohně a grilu? Má být teplý slunný víkend, takže si bez obav udělejte první letošní opékačku nebo grilovačku.
Zdroj: www.priroda.cz